Od 25. srpna do 5. září jsem díky vítězství v celostátním kole Zeměpisné olympiády měl tu čest reprezentovat Česko na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi (IESO) v jihokorejském Tegu. Soutěž je zaměřená na testování znalostí a dovedností z několika vědních oborů – meteorologie, klimatologie, hydrologie, geologie a částečně též astronomie. Jejím hlavním cílem je však sbližování účastníků a vytváření mezinárodních konexí. Proto také organizátoři každoročně vyhlašují kromě individuální soutěže i dvě soutěže v mezinárodních týmech, které umožňují přiblížit současný svět vědy, v němž není mezinárodní kooperace ničím výjimečným.
Díky tomu jsem měl příležitost pracovat na projektech – vědeckém posteru a výzkumu v terénu s následnou obhajobou výsledků – spolu s Francouzkou, Filipíncem, Brazilcem a sedmi dalšími talentovanými studenty z celého světa. Nutno říct, že většina této práce probíhala po večerech a následně v noci, kdy byly jediné volné chvíle v jinak nabitém programu. Ten obsahoval, mimo testů, exkurze po Tegu a do chrámového komplexu v Gyeongju, geologickou výpravu do národního parku Cheongsong a kulturní večer plný vystoupení jednotlivých států (naše česká čtveřice se sice spoléhala na improvizaci během závěrečných deseti minut před vystoupením, ale konečný výtvor byl velmi chválen).
Co však všechny zajímalo nejvíce, byly soutěže, potažmo jejich výsledky. Z výše zmiňovaných týmových soutěží se tým, jehož jsem byl součástí, umístil na 3. místě mezi 18 týmy ve výzkumu v terénu. Mezi jednotlivci jsem pak dosáhl na stříbrnou medaili, která se letos udělovala 18.–50. nejlepšímu řešiteli ze zhruba 180. Jelikož se přesné umístění nezveřejňuje, nelze říct, zda jsem byl místo od zlata či od bronzu.
Tak či onak, celé IESO byl neskutečný zážitek plný poznaných lidí, navštívených míst a zodpovězených otázek – testových i osobních.
Jakub Strašlipka (student oktávy)
Rubrika »Aktuality«
Gymnázium F. X. Šaldy